Agata Tuszyńska: „Czarna torebka”
9 października br. odbyło się w Saloniku Literackim kolejne spotkanie DKK. W powiększonym gronie dyskutowałyśmy o książce Agaty Tuszyńskiej pt. „Czarna torebka”. Autorka snuje opowieść o swojej babce – Żydówce – i jedynym pozostałym po niej przedmiocie – czarnej torebce.
Podczas spotkania poruszyłyśmy wiele tematów, jakie wzbudziła w nas przeczytana lektura. A były nimi nie tylko tragiczny czas II wojny św. czy pomoc Żydom (tu nasze myśli popłynęły do bł. Rodziny Ulmów). Jest to także książka o poszukiwaniu korzeni, o pamięci, a nade wszystko o kobiecie, która robiła wszystko, by przetrwała jej córka (a mama Agaty Tuszyńskiej).
Torebka to też ważny atrybut kobiecy. Każda z nas ma przynajmniej jedną torebkę, w której mieści się to, co najważniejsze. Uczestniczki przypominały sobie, że i w ich rodzinach znalazłyby się takie torebki pamięci, które przybrały kształt szuflad, kuferków i tym podobnych schowków.
Krótkie, czasami urwane zdania, częsta zmiana wątków w tekście przypominają nasze myśli, które są wywołane jakimś bodźcem. Wyobrażałyśmy sobie autorkę, jak siedzi – może w ulubionym fotelu – i po prostu patrzy na tę torebkę, trzyma ją w dłoni i pozwala swoim myślom wpłynąć na kartkę papieru. Z kart książki niemal wychodzi wielka tęsknota za babcią, wielka chęć jej poznania, porozmawiania. Jak na ironię Dela nie zginęła w getcie czy obozie koncentracyjnym. Prawie przeżyła wojnę, bo dopiero jesienią 1944 r. trafił ją odłamek bomby.
- Agnieszka Jeż: "Spotkajmy się po wojnie"
- Marcin Rotkiewicz: „Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim”
- Weronika Wierzchowska: „Po nowe życie”
- Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski: „Sen Alicji czyli jak działa mózg”
- Sylwia Trojanowska: „Łabędź”
- David Attenborough: „Życie na naszej planecie”
- Piotr Milewski: „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji”
- Barbara Gawryluk: „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów”
- Julita Mańczak, dr Jakub Małecki: „Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu”
- Katarzyna Kubisiowska: „Szaflarska. Grać, aby żyć”