Marcin Rotkiewicz: "Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim"
6 listopada br., w ciągle powiększającym się gronie klubowiczek, odbyło się w Saloniku Literackim przy MiGBP w Tyczynie kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Rozmawiałyśmy o wywiadzie-rzece Marcina Rotkiewicza (dziennikarza naukowego) z profesorem Jerzym Vetulanim – neurobiologiem, profesorem Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, członkiem PAN i Polskiej Akademii Umiejętności.
W książce „Mózg i błazen” profesor Vetulani opowiada podczas rozmowy z dziennikarzem o swoim życiu zarówno prywatnym, jak i zawodowym. Czytelnik może więc poznać dzieciństwo profesora, m.in. jego ulubione zabawy i… psoty. Dowiadujemy się także wiele o czasach studenckich Vetulaniego (ukończył biologię i chemię niemal jednocześnie), pracy naukowej, wyjazdach zagranicznych oraz występach w Piwnicy pod Baranami, a także o najbliższej rodzinie. Są to wypowiedzi szczere, czasami pokazujące Vetulaniego w negatywnym świetle, co tylko potwierdza, że naukowiec miał do siebie wielki dystans. W trakcie rozmowy – niejako między wierszami – profesor wyjaśnia w bardzo przystępny sposób wiele kwestii z dziedziny neurobiologii. Bardzo nam się spodobała wypowiedź Vetulaniego dotycząca przytulania, które ma bardzo pozytywny wpływ na człowieka.
Jak zwykle w Tyczynie każde spotkanie DKK wyzwala w klubowiczkach chęć dyskusji także o innych książkach przeczytanych w ostatnim czasie, które nawiązują do lektury wybranej na dany miesiąc w ramach spotkań DKK. Entuzjazm uczestniczek, wzajemna życzliwość i szczerość, a także szacunek do prezentowanych opinii i poglądów innych klubowiczek sprawia, że chce się przebywać jak najczęściej w ich gronie.
- Zapraszamy na grudniowe spotkanie DKK
- Agata Tuszyńska: "Czarna torebka"
- Weronika Wierzchowska: "Po nowe życie"
- Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski: "Sen Alicji czyli jak działa mózg"
- Sylwia Trojanowska: "Łabędź"
- David Attenborough: "Życie na naszej planecie"
- Piotr Milewski: "Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji"
- Barbara Gawryluk: "Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów"
- Julita Mańczak, dr Jakub Małecki: "Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu"
- Katarzyna Kubisiowska: "Szaflarska. Grać, aby żyć"