Sylwia Trojanowska: „Łabędź”
5 czerwca br. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Pretekstem do wspólnego spędzenia czasu była dyskusja nad książką Sylwii Trojanowskiej pt. „Łabędź”, w której autorka podejmuje temat zakazanej miłości między Polką a Niemcem, a wszystko to rozgrywa się w przededniu II wojny światowej, w podbydgoskim Fordonie.
Autorka z dbałością o szczegóły przedstawia świat przedwojennego Fordonu (obecnie część Bydgoszczy), wplatając w historię miejscowości losy rodziny Łabędziów, którzy wiedli spokojne, szczęśliwe życie do momentu śmierci pani Łabędziowej. To pierwszy z dramatów, jaki stał się udziałem rodziny. Kolejnym będzie wybuch II wojny światowej, który zmieni w jednej chwili życie wszystkich członków rodziny. Szczególnie Ani, która – zakochana w Niemcu – przeżywa trudne chwile. Nie tylko ona będzie zmuszona do podjęcia bardzo trudnych decyzji, które zaważą na dalszym jej życiu.
Powieść wzbudziła w klubowiczkach pozytywne wrażenia. Na spotkaniu było też wiele odniesień do kontynuacji powieści pt. Żona nazisty, która jest dopełnieniem wątków zawartych w Łabędziu. Uczestniczki spotkania urzekł szacunek i miłość członków rodziny Łabędziów i troska o siebie nawzajem. Podczas czytania towarzyszyły nam też pytania, jakie my podjęlibyśmy decyzje, będąc w momentach tragicznych wyborów głównych bohaterów.
- Agnieszka Jeż: "Spotkajmy się po wojnie"
- Marcin Rotkiewicz: „Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim”
- Agata Tuszyńska: „Czarna torebka”
- Weronika Wierzchowska: „Po nowe życie”
- Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski: „Sen Alicji czyli jak działa mózg”
- David Attenborough: „Życie na naszej planecie”
- Piotr Milewski: „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji”
- Barbara Gawryluk: „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów”
- Julita Mańczak, dr Jakub Małecki: „Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu”
- Katarzyna Kubisiowska: „Szaflarska. Grać, aby żyć”