Jory John, Mac Barnett: "Koszmarna Dwójka"
Opinie na temat tej powieści spływały w czasie jej czytania, np. Super ta książka - przeczytałem ją w dwa popołudnia, Koszmarną Dwójkę czytam już drugi raz, czy jest kolejna część?? Ale zacznijmy od początku. Powieść opowiada o chłopcu, który przeprowadza się do Doliny Ospałej i musi na nowo budować swoją pozycję wybitnego kawalarza. Okazuje się jednak, że Dolina posiada już jednego i to - o zgrozo - lepszego od niego.
Książka śmieszy, intryguje i uczy. Bawią ciekawostki o krowach, zastanawia nas, o co w ogóle chodzi z tymi krowami. Intrygujące jest, kto jest tajemniczym kawalarzem i kiedy w końcu już wiemy, to mówimy: „łał, niesamowite”.
Czego ta książka może nas nauczyć? Nawet tego, że otaczający nas ludzie nie zawsze są dobrzy i sprawiedliwi. Wokół nas jest protekcja, korupcja, donosicielstwo oraz przemoc. Autor radzi nam, jak w tym wszystkim się odnaleźć i okazuje się, że najwięcej można osiągnąć, działając wspólnie z przyjaciółmi. Doradza, że zawsze warto próbować i nie poddawać się nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że już nic nie można zrobić.
Na Koszmarną Dwójkę przeznaczyliśmy dwa spotkania DKK w Hermanowej. Na pierwszym omówiliśmy postacie i fabułę pozycji. Drugie spotkanie zamieniło się w sąd literacki nad czarnym charakterem Joshem Barkinem. Wysoki Sąd oddał głos prokuratorowi, adwokatowi oskarżonego, przesłuchał oskarżonego i świadków, a na koniec wydał wyrok. Była to dla nas świetna zabawa, podczas której klubowicze popisali się błyskotliwymi przemyśleniami dotyczącymi bohaterów Koszmarnej Dwójki.
- Barbra Stenka: "Fisiowanie"
- Rafał Witek: "Autograf za milion dolarów"
- Aleksandra Boćkowska: "Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL"
- Małgorzata Warda: "Ta, którą znam"
- Anna Bikont: "Sendlerowa. W ukryciu"
- Barbara Gawryluk: "Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia"
- Zbigniew Trześniowski: "Wokół tyczyńskiego wzgórza"
- Katarzyna Piętka: "Gry i zabawy z dawnych lat"
- Martyna Bunda: "Nieczułość"
- Magdalena Zimny-Louis: "Zaginione"