Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie 2019
2019-09-21

7 września br. to oficjalna data Narodowego Czytania, jednak wiele wydarzeń wpisujących się w tę akcję czytelniczą odbyło się w innym terminie, także u nas, w Tyczynie. W tym roku do akcji z naszej Gminy zgłosiły się Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Tyczynie oraz Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Tyczynie. We wspólnej lekturze nowel wzięli udział uczniowie i nauczyciele szkoły oraz bibliotekarze.

W tegorocznym Narodowym Czytaniu wzięli udział m.in. uczniowie klas 4 i 5 SP w Tyczynie wraz z polonistką Bogumiłą Dziepak i nauczycielami wspomagającymi oraz bibliotekarze MiGBP w Tyczynie: dyrektor Alicja Kustra i Monika Dziadura. W ramach akcji uczniowie na lekcjach języka polskiego poznali fragmenty nowel, biografię ich autorów, przygotowano okolicznościową wystawę książek i tekstów pisarzy. Uczniowie otrzymali folder oraz pamiątkową pieczęć.

Jedną z czytanych nowel była „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej. Utwór zaczyna się jak bajka. Bogata wdowa Ewelina Krzycka przyjmuje do siebie zaniedbaną sierotę Helkę. Kształci ją, ubiera, rozpieszcza, ale później nudzi się dziewczyną, dlatego odsyła ją do biednych krewnych. Helka nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Bardzo przeżywa rozstanie z opiekunką, która, jak powiedział jeden z uczniów kl. IV: „zachowuje się jak małe dziecko, bo szybko wszystkim się nudzi”. W noweli tej autorka pokazała mechanizmy, które często rządzą człowiekiem. Niekiedy wydaje nam się, że jeśli zrobimy coś dobrego, to jest to korzystne dla drugiej strony. Niestety, nie zawsze tak bywa. Warto dostrzegać problemy innych i pomóc, ale tylko wtedy, gdy będzie to pomoc płynąca z serca, a nie z chłodnej kalkulacji czy chęci zadowolenia siebie lub opinii publicznej.

Sponsorzy