Zapraszamy na zajęcia z teatrzykiem kamishibai

Zapraszamy na zajęcia z teatrzykiem kamishibai
2019-11-04

RELACJA Z PIERWSZYCH ZAJĘĆ TUTAJ

 

Nowoczesna biblioteka to taka, która wykorzystując osiągnięcia przeszłości, kreuje teraźniejszość przy jednoczesnym wybieganiu w przyszłość. Od niedawna bibliotekarze MiGBP w Tyczynie wykorzystują podczas zajęć z najmłodszymi kilkusetletnią japońską tradycję opowiadania bajek, zwaną kamishibai. Po co? By w ten sposób pokazać najmłodszym, że czytanie książeczek może być atrakcyjną formą poznawania świata. Jeśli zainteresujemy jak najmłodsze dzieci krainą słowa pisanego, możemy mieć pewność, że udało się zaszczepić młodemu pokoleniu nawyk obcowania z książką i odwiedzania bibliotek.

„Papierowy teatr” – tak inaczej można nazwać japońską dawną sztukę opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach. Karty wsuwane są do małej, płaskiej, drewnianej skrzynki, która pełni rolę ekranu. Dzieci – publiczność – widzą ilustracje, a osoba opowiadająca odczytuje tekst umieszczony na odwrocie planszy. Kolejne obrazy, które pojawiają się w skrzyneczce, umożliwiają dzieciom skupienie się na opowiadanej treści. W tym papierowym mini-spektaklu ważny jest także element oczekiwania na to, co będzie dalej. Jest to sposób na doskonalenie u dzieci umiejętności dłuższej koncentracji.

 

„Poranek z teatrzykiem kamishibai” to nowa propozycja zajęć dla przedszkolaków. Dla naszych najmłodszych czytelników przygotowaliśmy następujące bajki:

O rybaku i złotej rybce,

Królowa pszczół,

Brzydkie kaczątko,

Przygody pingwina Pingo,

Legenda o Smoku Wawelskim,

Pani Zamieć,

Słowik,

Legenda o Bazyliszku,

Trzy Świnki.

 

Zapraszamy do kontaktu wychowawców grup pod nr. tel. (17) 22-19-410.

Sponsorzy