Cezary Harasimowicz: "Saga. Filiżanka, której nie ma"

Cezary Harasimowicz: "Saga. Filiżanka, której nie ma"
2019-02-26

25.02 br. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Między innymi w świat szwoleżerów i konnych wyścigów wprowadził nas Cezary Harasimowicz - scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz – autor rodzinnej historii pt. „Saga. Filiżanka, której nie ma”. Harasimowicz, posiłkując się zdjęciami rodzinnymi, anegdotami, zasłyszanymi w dzieciństwie historyjkami i innymi rodzinnymi pamiątkami maluje literacki obraz swoich przodków. Dzięki książce poznajemy losy rodziny Królikiewiczów i Liliensternów (dziadków i pradziadków autora). Po przodkach pozostało autorowi książki kilka fotografii, wokół których snuje rodzinną opowieść.

Sięgamy więc do schyłku XIX wieku, jesteśmy również świadkami odzyskiwania przez Polskę niepodległości, bierzemy udział w bitwie warszawskiej. Dziadkiem Harasimowicza był major kawalerii Wojska Polskiego Adam Królikiewicz – pierwszy polski medalista olimpijski w konkursie indywidualnym w zawodach jeździeckich (w latach 1920-1926 wziął udział w 94 zawodach, zdobył 81 nagród). Mamy okazję zobaczyć pierwsze kroki Adama w jeździe na koniu, jak również cieszyć się razem z nim osiągniętymi wynikami. W kolejnych rozdziałach poznajemy losy matki pisarza – Krystyny, której młodość przypadła na tragiczne lata II wojny światowej.

Wiele miejsca zostało poświęcone w książce – jakżeby inaczej – koniom, które do czasu upowszechnienia się samochodów były codziennym towarzyszem człowieka, a zawody jeździeckie cieszyły się niebywałą popularnością.

Malowane przez autora literackie obrazy są bardzo plastyczne. Ma się wrażenie, że podczas czytania książki oglądamy pełen barw film o szwoleżerach i przedwojennej Polsce.

Sponsorzy