Ransom Riggs: "Baśnie osobliwe"

Ransom Riggs: "Baśnie osobliwe"
2020-01-16

W Hermanowej ostatnie spotkanie DKK w 2019 r. odbyło się w świątecznej atmosferze, a do takiego klimatu najodpowiedniejsze „literacko” wydają się baśnie. Na tę okoliczność wybraliśmy do czytania i dyskusji pozycję Ransoma Riggsa pt. Baśnie osobliwe.

Jeśli ktoś - przed rozpoczęciem czytania tej książki - spodziewa się wstępu w rodzaju: „Dawno, dawno temu, za siedmioma górami…” oraz zakończenia w stylu: „…i żyli długo i szczęśliwie”, to niestety dozna rozczarowania, ponieważ takie sformułowania w omawianej książce nie występują. Czytelnik za to znajdzie tu piękną historię o inności, nietolerancji, zachłanności i okrucieństwie.

„Baśnie osobliwe” potrafią zaskoczyć, a nawet zszokować, ale niosą bardzo aktualne przesłanie dotyczące ludzkich ułomności fizycznych i intelektualno-psychologicznych. Czytając tę książkę, uśmiechamy się pod nosem, nie mogąc wyjść z podziwu, jak umiejętnie autor obnaża ludzkie wady i pokazuje, ile można osiągnąć (pomimo niedoskonałości), łącząc siły. Naszym klubowiczom najbardziej podobała się baśń pt. „Znakomici ludożercy”, która w ciekawy sposób ukazuje ludzką zachłanność.

Podczas spotkania DKK klubowicze wyrazili opinię, że ta książka była jedną z fajniejszych, a już na pewno najbardziej zakręconą pozycją, jaką do tej pory czytaliśmy w ramach spotkań DKK.

Sponsorzy