Czytak dla osób z dysfunkcją wzroku jest już dostępny w bibliotece

Czytak dla osób z dysfunkcją wzroku jest już dostępny w bibliotece
2022-12-29

Informujemy, że MiGBP w Tyczynie przystąpiła do projektu pod nazwą „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób z dysfunkcją wzroku – edycja 2022”.  Nawiązaliśmy współpracę z warszawskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix, które przekazało naszej bibliotece Czytak, czyli cyfrowy odtwarzacz audiobooków wraz z katalogiem prawie 3 tys. nagrań książek. To małe urządzenie, przypominające telefon komórkowy, przeznaczone jest dla osób słabowidzących i niewidomych, seniorów oraz tych, którym stan zdrowia nie pozwala na czytanie książek drukowanych.

 

Stowarzyszenie Larix powstało 20 lat temu i zaangażowało się w promocję czytelnictwa na poziomie cyfrowym wśród osób niewidomych poprzez nagrywanie i udostępnianie książek osobom z dysfunkcją wzroku. Nagrania wydawnictw drukowanych są przekazywane do bibliotek publicznych na terenie Polski. Od 10 lat Stowarzyszenie użycza bibliotekom także urządzenia tzw. Czytaki, które zwiększają dostęp osób niewidomych do audiobooków, czyli książek mówionych.

 

Odtwarzacz jest prosty w obsłudze. Czytelnik może skorzystać z Instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Czytak ma wbudowany głośnik oraz gniazdo do podłączenia słuchawek. Urządzenie umożliwia zatrzymanie odtwarzania książki w dowolnym miejscu, a jest to możliwe dzięki klawiszowi „start-stop”, który pełni funkcję zakładki jak w tradycyjnej książce. Czytak pełni także funkcję dyktafonu (czytelnik może np. nagrywać notatki do fragmentów wysłuchanych książek) i mówiącego zegarka.

 

MiGBP w Tyczynie może wypożyczać Czytaka czytelnikom z dysfunkcją wzroku wraz z wybranymi z katalogu Stowarzyszenia książkami mówionymi w formacie pliku mp3. Wśród pozycji książkowych w wersji mówionej znajduje się nie tylko klasyka literatury, ale także literatura najnowsza (książki autorów polskich i zagranicznych) oraz dla dzieci i młodzieży. Katalog książek mówionych, które można odtworzyć na Czytaku, jest dostępny w MiGBP w Tyczynie.

 

Zapraszamy osoby z dysfunkcją wzroku, które chciałby zostać czytelnikami naszej biblioteki i wypożyczyć Czytaka, do kontaktu pod nr. tel. 17 22-19-410 lub poprzez e-mail: biblioteka@tyczyn-biblioteka.pl.

 

Sponsorzy

More hints replica watches china.you can try these out https://www.careedit.com/.website link replica watches.check out the post right here www.watchreplica.cn.inexpensive https://www.rolexeconomico.com/.check my site replica watches.look at these guys best replica watch site 2022.visit https://richardmille.casa.why not try these out quality replica watch.Lady knockoff watches.many perfect rolex.successful feeling https://www.bankingwatches.com.check it out noob factory.check my source replica breitling.Clicking Here https://www.traveltagheuer.com/.check my reference franck muller replica.read this post here showhublot.visit their website drugstorewatches.official site tag heuer replica.go to my site https://www.loansbreitling.com/.