Spotkanie autorskie z Jaromirem Kwiatkowskim

Spotkanie autorskie z Jaromirem Kwiatkowskim
2019-10-02

13 czerwca 1999 r. w Warszawie podczas mszy świętej św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć w czasach II wojny światowej. W gronie tym znalazł się także bł. ks. Józef Kowalski z Siedlisk. W tym roku z okazji 20. rocznicy beatyfikacji wydana została książka poświęcona błogosławionemu ks. Józefowi Kowalskiemu pt. „Miał być i jest świętym”. Z jej autorem Jaromirem Kwiatkowskim czytelnicy MiGBP w Tyczynie spotkali się 24.10 br.

 

Podczas spotkania autor w reporterskim stylu przedstawił życie  Błogosławionego, którego dziś nazywamy męczennikiem różańca. Podkreślił, że powinniśmy być dumni z tego, że ziemia rzeszowska wydała tak wielkiego kapłana, który dla nas może być wzorem do naśladowania. Na spotkaniu można było obejrzeć fotografie, dokumenty, pamiątki oraz osobiste zapiski Błogosławionego. Dzięki nim mogliśmy go lepiej poznać i zrozumieć.

Jaromir Kwiatkowski to dziennikarz, publicysta, autor książek, m.in.: „Cierpienie nauczyło mnie radości”, „Mateusz Morawiecki”, „Drzewo Przetrwania” i ostatniej poświęconej ks. Kowalskiemu.  W Tyczynie gościliśmy go w roku 2002 w ramach Podkarpackiej Jesieni Poetyckiej. Wtedy o swojej drodze twórczej opowiadał w gronie m.in. Józefa Barana i Henryka Cyganika. Dziś Jaromir Kwiatkowski współpracuje z tygodnikiem „W sieci”, portalem wpolityce.pl, jest także członkiem zespołu redakcyjnego „La Salette”.

Bł. ks. Józef Kowalski urodził się 13 marca 1911r. w Siedliskach, naukę rozpoczął w 1922 r. w Zakładzie Salezjańskim w Oświęcimiu. Nowicjat ukończył w lipcu 1928 r., następnie w Czerwińsku złożył śluby zakonne. W Krakowie studiował filozofię i teologię. Śluby wieczyste złożył w czerwcu 1934, a w maju 1938 przyjął święcenia kapłańskie, następnie podjął pracę jako sekretarz inspektorialny. Prowadził działalność katechizacyjną wśród dzieci i młodzieży przebywających w pogotowiu opiekuńczym. 23 maja 1941 aresztowany przez gestapo i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich, a następnie 26 czerwca 1941 do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tu  zarejestrowano go jako numer 17350. Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 polskich męczenników.

Sponsorzy