Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą
2019-05-08

9 maja br. czytelniczki MiGBP w Tyczynie miały możliwość spotkania i rozmowy z jedną z najbardziej popularnych polskich pisarek – Małgorzatą Wardą, która przyjechała na Podkarpacie aż z Gdyni.

W Saloniku Literackim przy tyczyńskiej bibliotece publicznej autorka bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy, również malarskiej (z wykształcenia Warda jest malarką i rzeźbiarką). Uczestniczki spotkania mogły się dowiedzieć m.in., jak doszło do wysłania pierwszej książki Wardy do wydawnictwa oraz kto pierwszy czyta jej książki w rękopisie. Ponieważ powieści pani Małgorzaty podejmują bardzo trudne tematy (jak gwałt czy porwanie dziecka), interesowało nas, dlaczego sięga po taką tematykę i dlaczego akcję swojej najnowszej powieści pt. „Dziewczyna z gór” umieściła w dużej części w Bieszczadach. Autorka opowiadała również o tym, jak wygląda proces wydania książki od momentu złożenia jej przez autora w wydawnictwie aż po wybór okładki. To wyjątkowe, kameralne spotkanie zakończyło się wpisem autorki do Kroniki bibliotecznej oraz wspólną fotografią z uczestniczkami wieczoru autorskiego. Spotkanie z Małgorzatą Wardą – bardzo ciepłą i bezpośrednią osobą – dostarczyło nam wielu ciekawych informacji dotyczących życia i twórczości współczesnych polskich pisarzy. Ten literacki wieczór odbył się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MIGBP w Tyczynie.

 

***

Małgorzata Warda – jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zadebiutowała w 2004 r. „Bajką o laleczce” w zbiorze „Wesołe historie”. Jej prozatorskim debiutem była książka „Dłonie” (2005). Sukces przyniosła jej powieść „Ominąć Paryż” (2006). „Środek lata” (2007) to powieść, która ugruntowała pozycję pisarki na polskim rynku wydawniczym. Kolejną jej powieścią jest książka pt. „Nie ma powodu, by płakać”, opowiadająca historię z dwóch tygodni życia warszawskich artystów z ASP. W 2010 roku ukazała się książka Wardy pt. „Nikt nie widział, nikt nie słyszał..., rozwijająca tematykę ze „Środka lata” i traktująca o problemie porwań i zaginięć dzieci, a w roku 2012 powieść pt. „Dziewczynka, która widziała zbyt wiele”. Najnowsza książka pisarki pt. „Dziewczyna z gór” ukazała się w 2018 r.

Pani Małgorzata jest także autorką powieści dla młodzieży. Jej książka „5 sekund do lo” otrzymała tytuł „Książka Roku 2015” Polskiej Sekcji IBBY. M. Warda jest także autorką kilku tekstów do piosenek zespołu Farba.

Sponsorzy