Seniorze, nie daj się!
Wyłudzanie pieniędzy od osób starszych poprzez zastraszanie, udawanie policjanta, urzędnika czy członka rodziny, niestety wciąż zbiera żniwa – tylko w Warszawie, w ciągu pierwszego kwartału 2018 roku, wyłudzono od seniorów ponad 4,3 miliona złotych. Policjanci, strażnicy miejscy oraz bankowcy łączą siły w nowej kampanii społecznej, która obejmuje zarówno działania informacyjne, jak i operacyjne.
Metody naciągania osób starszych bazują najczęściej na zaufaniu. Oszuści, podając się za policję, rodzinę, pracowników ZUS-u, opieki społecznej czy fundacji, bez problemu wchodzą do domu, swoją wizytę tłumacząc koniecznością pobrania zaległej opłaty albo przeciwnie – przekazania jakichś pieniędzy bądź zachęcają do wsparcia zbiórki na szczytny cel. Ofiara nieświadomie wskazuje miejsce przechowywania gotówki, a sprawca kradnie oszczędności i inne cenne przedmioty, znajdujące się w mieszkaniu. Podczas rozmowy telefonicznej seniorzy namawiani są do przekazania komuś albo pozostawienia w jakimś miejscu gotówki lub kosztowności. Często skłania się ich do wypłat oszczędności z banku, a nawet do zaciągania kredytów. Pamiętajmy: najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek!
Oto kilka zasad, które warto przestrzegać:
- Bądź ostrożny, czujny i przewidujący.
- Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy lub kosztowności obcym osobom ani policjantom.
- Jeżeli ktokolwiek telefonicznie prosi o pieniądze i masz jakiekolwiek wątpliwości, z kim rozmawiasz, skontaktuj się z najbliższymi lub policją, dzwoniąc pod numer 112.
- Gdy obce osoby osobiście pojawią się w twoim mieszkaniu, bądź wyjątkowo ostrożny. Na stronie internetowej www.SeniorzeNieDajSie.pl można znaleźć informacje, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak reagować w przypadku próby wyłudzenia. Oto najważniejsze metody:
► Na wnuczka: dzwoniący podaje się za rodzinę lub przyjaciela rodziny i prosi o pomoc finansową w związku z wypadkiem, chorobą albo wyjątkową okazją do zarobienia pieniędzy. Sytuacja według dzwoniącego jest nagła i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony seniora. Dodatkowo dzwoniący twierdzi, że cała sprawa musi pozostać tajemnicą.
► Na policjanta: osoba dzwoniąca podaje się za policjanta i informuje, że grupa przestępcza chce ofiarę okraść, np. ze środków finansowych lub lokat w banku, i prosi o współpracę.
► Na zaliczkę, przedpłatę czy nadpłatę: nakłanianie do przesłania pieniędzy z góry za jakiś produkt czy usługę lub przekazanie czeku na kwotę wyższą niż ustalona cena, z prośbą o odesłanie nadwyżki środków za pośrednictwem przekazu pieniężnego - czek okazuje się fałszywy.
► Na ofertę pracy: prośba o przesłanie pieniędzy w zamian za przyjętą propozycję zatrudnienia.
► Na loterię, nagrodę: zawiadomienie o wygranej na loterii i prośba o wysłanie pieniędzy, aby móc odebrać nagrodę.
► Na nieruchomość: oferta wynajmu/zakupu nieruchomości i prośba o wysłanie pieniędzy: osoba dzwoniąca podaje przyczyny, które wydają się wiarygodne, jednak nieruchomość nie jest prawdziwa.
► Na zakupy przez internet: prośba o przesłanie pieniędzy: w celu zapłaty za produkt, przedmiot aukcji lub usługę reklamowaną w internecie.
► Na znajomości: ofiara poznaje kogoś przez internet, nabiera zaufania do tej osoby, a następnie jest proszona o przysłanie pieniędzy.
► Na chwilówkę: propozycja unikalnej promocji uzyskania pożyczki, potem okazuje się, że faktyczne oprocentowanie jest bardzo wysokie.
► Na pracownika administracji, hydraulika, pracownika socjalnego: pod pretekstem wywiadu środowiskowego, sprawdzenia stanu technicznego instalacji w mieszkaniu, wykorzystując chwilę nieuwagi, dokonywane są kradzieże pieniędzy lub kluczy do mieszkania.
► Na dostawcę prądu / usług telekomunikacyjnych: w ramach fałszywej promocji podkładane są umowy z zawyżonymi stawkami z inną firmą.
Seniorze, pamiętaj:
● Nie izoluj się – nie trać więzi z rodziną i przyjaciółmi
● Szukaj informacji (internet, prasa, radio, telewizja, instytucje gromadzące i przetwarzające informacje).