Inwestycje w działania senioralne

Nasze społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie. Jeśli nic się nie zmieni, wkrótce będziemy jednym z najstarszych państw w Europie. Według Banku Światowego już za trzydzieści lat co drugi mieszkaniec Polski będzie w wieku 50+. Warto się na to dobrze przygotować.

 

Prognozy wskazują jednoznacznie, że w ciągu najbliższych kilku dekad Polska zmieni się nie do poznania. Według Banku Światowego w 2050 r. mediana wieku w Polsce wyniesie 51 lat, co oznacza, że połowa osób będzie młodsza, a połowa starsza. Obecnie wskaźnik ten wynosi 38,2 roku, zaś w 1950 r. było to tylko 25,8 roku. Trend będzie postępował dalej i według Eurostatu w 2100 r. Polska będzie najstarszym społeczeństwem w UE. Pod względem obciążenia demograficznego, czyli liczby osób po 65. roku życia przypadających na sto osób w wieku 15-64 lata, wyprzedzimy nawet takie, kraje jak Włochy i Szwecja, które od lat kojarzą się ze starzejącym się społeczeństwem.

Tyle statystyki. Znacznie ważniejsze niż liczba lat jest to, w jakiej kondycji zdrowotnej, psychicznej i umysłowej znajduje się dana osoba. Dlatego, skoro znamy już trendy demograficzne, powinniśmy się jak najlepiej przygotować na nadejście srebrnego tsunami.

Starzenie się społeczeństwa wymusi zmiany w gospodarce. Spadnie popyt na towary i usługi dedykowane dla ludzi młodych, a zwiększy się popyt na usługi senioralne. Firmy będą musiały się do tego dostosować. Jednocześnie będą musiały przystosować warunki pracy dla starszych osób. W związku z niedoborem młodych ludzi doświadczeni pracownicy będą dłużej pracować w firmach, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. O ile zdrowie pozwoli.

Starzenie się społeczeństwa stanowi duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Już teraz państwo powinno wdrażać programy profilaktyczne i zdrowotne z myślą o przyszłych seniorach. Dostosowania wymagać będzie również infrastruktura medyczna i personel medyczny. Najbardziej rozchwytywaną specjalizacją medyczną będzie geriatria. Również firmy z branży health, beauty i fitness muszą nastawić się na to, że będzie się zmieniał profil ich klientów.

Do nowej sytuacji będą musiały dostosować się również samorządy, których podstawową misją jest służenie swoim mieszkańcom. Inwestycje w placówki senioralne, w ofertę kulturalną i edukacyjną, a także w dostosowanie lokalnej infrastruktury i transportu dla osób starszych warto zaczynać jak najwcześniej.

Z drugiej strony potrzeby i styl życia przyszłych seniorów będą znacząco różniły się od znanego z przyszłości. Już dziś widzimy, że coraz więcej Polaków spędza emeryturę w sposób aktywny: podróżuje, ćwiczy, kształci się, korzysta z technologii i uprawia różnorakie hobby. Ten trend będzie się nasilał wraz z tym, jak starzeć będą się kolejne roczniki Polaków.

Już dziś warto też pomyśleć o tym, jak będzie wyglądała nasza sytuacja na emeryturze. Choć część czynników związanych ze zdrowiem jest od nas niezależna, to prowadząc zdrowy tryb życia, możemy zmniejszyć ryzyko wielu chorób. Zdrowa dieta, ruch i regularne badania to najlepsza inwestycja, o jakiej możemy pomyśleć. Oczywiście warto też pomyśleć o oszczędzaniu na emeryturze. Starzenie się społeczeństwa oznacza, że więcej osób będzie czekało w kolejce do podziału środków z państwowego systemu emerytalnego. Ci, którzy z wyprzedzeniem zatroszczą się o jakość jesieni życia, będą na wygranej pozycji. Pamiętaj, przyszłość w Polsce należy do seniorów, a każdy z nas będzie jednym z nich.

 

***

Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego. Zapraszamy na stronę www.bde.wib.org.pl

 

Sponsorzy

More hints replica watches china.you can try these out https://www.careedit.com/.website link replica watches.check out the post right here www.watchreplica.cn.inexpensive https://www.rolexeconomico.com/.check my site replica watches.look at these guys best replica watch site 2022.visit https://richardmille.casa.why not try these out quality replica watch.Lady knockoff watches.many perfect rolex.successful feeling https://www.bankingwatches.com.check it out noob factory.check my source replica breitling.Clicking Here https://www.traveltagheuer.com/.check my reference franck muller replica.read this post here showhublot.visit their website drugstorewatches.official site tag heuer replica.go to my site https://www.loansbreitling.com/.