Jak tworzyć bezpieczne hasła?
Hasła, które tworzymy do naszych internetowych kont, mają za zadanie chronić nasze dane i zapewnić nam bezpieczeństwo w sieci. Jednak według badań 50 proc. Polaków nie zmienia regularnie PIN-u i hasła do bankowości internetowej. Tworzymy też hasła bardzo łatwe do złamania przez przestępców internetowych. Jak więc tworzyć bezpieczne hasła?
Ustaw silne hasło - silne hasła to takie, które składają się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Trudne do wykrycia są hasła nie związane z charakterystycznymi danymi, które można przypisać do danej osoby, np. miejscem urodzenia, imieniem bliskiej osoby itd.
Jakie hasła nie są bezpieczne?
► hasła poniżej 8 znaków, ► hasła będące imieniem lub Nickiem, ► zbiór samych cyfr, ► hasło bez znaków specjalnych, ► hasło wykorzystane w wielu serwisach.
Kiedy użytkownik proszony jest o wymyślenie hasła zawierającego DUŻĄ literę, w 90% przypadków będzie to pierwsza litera wyrażenia. Jeśli poproszony jest o zastosowanie w swoim haśle cyfr: ► zazwyczaj użyje dwóch cyfr (pewnie będzie to rok urodzenia), ► kolejnym częstym wyborem jest zastosowanie na końcu wyrazu czterech cyfr – często jest to aktualny rok kalendarzowy; ► popularne zakończenie hasła to jedna cyfra – często 1, a następnie w kolejności są 3 cyfry; ► gdy potrzebujemy użyć znaku specjalnego, to chętnie wybieramy wykrzyknik (!). Takie przyzwyczajenia pozwalają przewidzieć hakerom, jakiej struktury hasła używamy.
Jak stworzyć bezpieczne hasło?
► Powinno się ono składać z przynajmniej 8 znaków.
► Powinno zawierać małe i wielkie litery (Aa, Bb, Cc...), cyfry (1234567890) oraz znaki specjalne (!@#$%^&*).
► Niektóre znaki specjalne i cyfry są podobne do liter i można ten fakt wykorzystać przy tworzeniu silnego hasła, np.: I = !, a = @, E = 3 , S = $, O = 0.
► Do budowy hasła może posłużyć ulubione zdanie, np.: ŻYRAFY WCHODZĄ DO SZAFY, PAWIANY WCHODZĄ NA ŚCIANY.
► Następnym krokiem jest wybranie pierwszych liter do stworzenia hasła, np. ŻYRAFY WCHODZĄ DO SZAFY, PAWIANY WCHODZĄ NA ŚCIANY.
► Na koniec zamieniamy litery na znaki specjalne, dodajemy cyfry oraz inne elementy bezpiecznego hasła, np. ZWDSPWNS → 29Zwd$Pwn$85
► Dodane cyfry są zmodyfikowanym i rozdzielonym rokiem (1985), gdzie cyfra 1 została zastąpiona cyfrą 2.
► Alternatywnym rozwiązaniem jest manager haseł, który jest programem komputerowym tworzącym i przechowującym mocne hasła (składające się z przypadkowych znaków).
Regularnie zmieniaj hasło:
► Zrób z tego nawyk (zmieniaj je np. pierwszego dnia każdego miesiąca razem z opłacaniem rachunków).
► Jeśli masz problemy z zapamiętaniem hasła, nie musisz zmieniać całego hasła - wystarczy, że w jakiś sposób je zmodyfikujesz.
Stosuj różne hasła do różnych serwisów.
► Nie używaj tego samego hasła do wielu serwisów (np. do bankowości internetowej, poczty e-maila czy serwisów społecznościowych). Jeśli któreś z kont zostanie przejęte przez hackera, pozwoli to uchronić twoje pozostałe dane.
► Profiluj trudność hasła do tego, jak ważne dla Ciebie informacje ono chroni.
► Wyłącz automatyczne zapamiętywanie haseł w swojej przeglądarce internetowej.
► Nie zapisuj nigdzie swoich haseł i numerów PIN.