Jak tworzyć bezpieczne hasła?

Hasła, które tworzymy do naszych internetowych kont, mają za zadanie chronić nasze dane i zapewnić nam bezpieczeństwo w sieci. Jednak według badań 50 proc. Polaków nie zmienia regularnie PIN-u i hasła do bankowości internetowej. Tworzymy też hasła bardzo łatwe do złamania przez przestępców internetowych. Jak więc tworzyć bezpieczne hasła?

 

Ustaw silne hasło - silne hasła to takie, które składają się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Trudne do wykrycia są hasła nie związane z charakterystycznymi danymi, które można przypisać do danej osoby, np. miejscem urodzenia, imieniem bliskiej osoby itd.

 

Jakie hasła nie są bezpieczne?

hasła poniżej 8 znaków, hasła będące imieniem lub Nickiem, zbiór samych cyfr, hasło bez znaków specjalnych, hasło wykorzystane w wielu serwisach.

 

Kiedy użytkownik proszony jest o wymyślenie hasła zawierającego DUŻĄ literę, w 90% przypadków będzie to pierwsza litera wyrażenia. Jeśli poproszony jest o zastosowanie w swoim haśle cyfr: zazwyczaj użyje dwóch cyfr (pewnie będzie to rok urodzenia), kolejnym częstym wyborem jest zastosowanie na końcu wyrazu czterech cyfr – często jest to aktualny rok kalendarzowy; popularne zakończenie hasła to jedna cyfra – często 1, a następnie w kolejności są 3 cyfry; gdy potrzebujemy użyć znaku specjalnego, to chętnie wybieramy wykrzyknik (!). Takie przyzwyczajenia pozwalają przewidzieć hakerom, jakiej struktury hasła używamy.

 

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Powinno się ono składać z przynajmniej 8 znaków.

Powinno zawierać małe i wielkie litery (Aa, Bb, Cc...), cyfry (1234567890) oraz znaki specjalne (!@#$%^&*).

Niektóre znaki specjalne i cyfry są podobne do liter i można ten fakt wykorzystać przy tworzeniu silnego hasła, np.: I = !, a = @, E = 3
, S = $, O = 0.

Do budowy hasła może posłużyć ulubione zdanie, np.: ŻYRAFY WCHODZĄ DO SZAFY, PAWIANY WCHODZĄ NA ŚCIANY.

Następnym krokiem jest wybranie pierwszych liter do stworzenia hasła, np. ŻYRAFY WCHODZĄ DO SZAFY, PAWIANY WCHODZĄ NA ŚCIANY.

Na koniec zamieniamy litery na znaki specjalne, dodajemy cyfry oraz inne elementy bezpiecznego hasła, np. ZWDSPWNS → 29Zwd$Pwn$85

Dodane cyfry są zmodyfikowanym i rozdzielonym rokiem (1985), gdzie cyfra 1 została zastąpiona cyfrą 2.

Alternatywnym rozwiązaniem jest manager haseł, który jest programem komputerowym tworzącym i przechowującym mocne hasła (składające się z przypadkowych znaków).

 

Regularnie zmieniaj hasło:

Zrób z tego nawyk (zmieniaj je np. pierwszego dnia każdego miesiąca razem z opłacaniem rachunków).

Jeśli masz problemy z zapamiętaniem hasła, nie musisz zmieniać całego hasła - wystarczy, że w jakiś sposób je zmodyfikujesz.

 

Stosuj różne hasła do różnych serwisów.

Nie używaj tego samego hasła do wielu serwisów (np. do bankowości internetowej, poczty e-maila czy serwisów społecznościowych). Jeśli któreś z kont zostanie przejęte przez hackera, pozwoli to uchronić twoje pozostałe dane.

Profiluj trudność hasła do tego, jak ważne dla Ciebie informacje ono chroni.

Wyłącz automatyczne zapamiętywanie haseł w swojej przeglądarce internetowej.

Nie zapisuj nigdzie swoich haseł i numerów PIN.

Sponsorzy

More hints replica watches china.you can try these out https://www.careedit.com/.website link replica watches.check out the post right here www.watchreplica.cn.inexpensive https://www.rolexeconomico.com/.check my site replica watches.look at these guys best replica watch site 2022.visit https://richardmille.casa.why not try these out quality replica watch.Lady knockoff watches.many perfect rolex.successful feeling https://www.bankingwatches.com.check it out noob factory.check my source replica breitling.Clicking Here https://www.traveltagheuer.com/.check my reference franck muller replica.read this post here showhublot.visit their website drugstorewatches.official site tag heuer replica.go to my site https://www.loansbreitling.com/.