Co nam daje własna firma?

Kto z nas nie marzy o idealnej pracy, w której będzie robił to, co lubi, realizował własne pomysły za godziwą pensję, a to wszystko w elastycznych godzinach i bez stojącego nad głową szefa? W rzeczywistości osiągnięcie takiego ideału jest trudne. Najbardziej przybliżyć jednak do niego może założenie działalności gospodarczej. Własna firma to ogromna odpowiedzialność, ale i satysfakcja z realizacji swojego pomysłu na biznes na warunkach nam odpowiadających. Jej prowadzenie wiąże się z większą elastycznością niż praca na etacie i daje również niedostępne dla pracowników możliwości zwiększenia zysków.

 

Wybór dogodnej formy opodatkowania

Przedsiębiorca, który zakłada działalność gospodarczą, może wybrać najbardziej korzystną dla siebie formę opodatkowania dochodu. Nie musi to być, tak jak w przypadku pracowników zatrudnionych na etacie, opodatkowanie na zasadach ogólnych z dwoma stawkami podatkowymi: 18 proc. dla rocznego dochodu w wysokości nie wyższej bądź równej 85 528 zł i 32 proc. dla rocznego dochodu przekraczającego tę kwotę. Przedsiębiorcy, oprócz tej formy opodatkowania, mają jeszcze do wyboru kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany oraz podatek liniowy. Wybór tego ostatniego pozwala niezależnie od wysokości rocznego dochodu korzystać ze stałej stawki podatku w wysokości 19 proc.

 

Możliwość obniżenia podatku dochodowego

Osoby samozatrudnione mają również możliwość obniżenia wysokości podatku dochodowego. Mogą zaliczyć wydatki ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. zakup i użytkowanie samochodu służbowego czy sprzętu elektronicznego, do kosztów uzyskania przychodów, co obniża ich dochód, a w konsekwencji i zmniejsza kwotę podatku do zapłacenia.

 

Odliczanie VAT

Założenie własnej firmy daje także możliwość zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT. Dzięki temu można odliczyć VAT (czyli pomniejszyć należny VAT, który przedsiębiorca musi odprowadzić do urzędu skarbowego) od wszystkich usług i towarów nabytych na potrzeby działalności gospodarczej.

 

Niższe składki ZUS

Samozatrudnieni odprowadzają składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości niezależnej od dochodu, nie wzrastają więc one, gdy zarobią więcej. Dodatkowo osoby dopiero startujące z własną firmą przez pierwsze 24 miesiące od założenia działalności gospodarczej mają prawo odprowadzać składki (emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne) od niższej podstawy. Wynosi ona 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Nie muszą także płacić składek na ubezpieczenie chorobowe ani składek na Fundusz Pracy.

Od 30.04.2018 r. przedsiębiorcy rejestrujący działalność gospodarczą po raz pierwszy (albo tacy, w przypadku których upłynęło pięć lat od zakończenia poprzedniej działalności) mogą skorzystać również z tzw. ulgi na start i przez sześć miesięcy nie płacić w ogóle składek na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z interpretacją Oddziału ZUS w Gdańsku obowiązek zapłaty składek przerzucony miałby zostać z korzystającego z ulgi na start na jego kontrahentów. Jak podkreśliła jednak w wywiadzie z 5.09.2018 r. prezes ZUS Gertruda Uścińska, korzystający z ulgi na start nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i ani on, ani jego kontrahenci nie będą płacić składek przez wskazany czas. Centrala ZUS, dodała prezes w wywiadzie, wydała już wytyczne w tej sprawie wszystkim oddziałom Zakładu.

 

Dodatkowe środki na start i rozwój

Wiadomo, że dobry pomysł na biznes to nie wszystko i początkujący przedsiębiorcy często potrzebują dodatkowych środków na założenie firmy czy jej późniejszy rozwój. W tym celu mogą sięgać do różnych źródeł dofinansowania. Jednym z nich jest Urząd Pracy, do którego bezrobotni mogą udać się po bezzwrotną dotację na rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Start firmy sfinansować można również dotacjami z Unii Europejskiej. Szczegółowe informacje o wsparciu dla przedsiębiorców uzyskać można w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich, a znalezienie aktualnych form wsparcia ułatwi Wyszukiwarka Dotacji.

Także osoby już prowadzące firmę mogą skorzystać z unijnych dotacji oraz preferencyjnych kredytów, poręczeń oraz pożyczek na jej rozwój. Szczegółowe informacje o wszystkich formach wsparcia dla przedsiębiorców dostępne są na stronie: funduszeeuropejskie.gov.pl.

 

Darmowe doszkalanie

Dla początkujących przedsiębiorców równie atrakcyjne, co wsparcie finansowe, może okazać się podnoszenie kwalifikacji, dzięki całemu szeregowi darmowych szkoleń, usług doradczych, studiów podyplomowych itp. Ich lista dostępna jest w Bazie usług rozwojowych na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak widać, prowadzenie działalności gospodarczej może przynieść nie tylko większą satysfakcję niż praca u kogoś, ale i większe zyski. Nic zaś tak nie wpływa na motywację, jak wymierne rezultaty finansowe z wykonywanej pracy i świadomość, że pracujemy na własny rachunek.


 

Sponsorzy

More hints replica watches china.you can try these out https://www.careedit.com/.website link replica watches.check out the post right here www.watchreplica.cn.inexpensive https://www.rolexeconomico.com/.check my site replica watches.look at these guys best replica watch site 2022.visit https://richardmille.casa.why not try these out quality replica watch.Lady knockoff watches.many perfect rolex.successful feeling https://www.bankingwatches.com.check it out noob factory.check my source replica breitling.Clicking Here https://www.traveltagheuer.com/.check my reference franck muller replica.read this post here showhublot.visit their website drugstorewatches.official site tag heuer replica.go to my site https://www.loansbreitling.com/.