Tyczyńscy Mistrzowie Ortografii wybrani

Tyczyńscy Mistrzowie Ortografii wybrani
2020-01-29

O tym, że Węgierka węgierce nierówna przekonało się osiem odważnych uczestniczek Dyktanda dla dorosłych, które zorganizowała po raz drugi MiGBP w Tyczynie w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

Tekst dyktanda, przygotowany przez dyrektor MiGBP Alicję Kustrę, zawierał liczne „pułapki” ortograficzne, z którymi uczestniczki poradziły sobie bardzo dobrze. Nie na co dzień bowiem używa się wyrażeń: wehikuł interplanetarny czy pseudofilozoficzne ideologie, a z paryżankami rzadko mamy okazję się spotkać. Dużego rozeznania ortograficznego uczestniczek wymagało m.in. użycie wielkiej bądź małej litery w wyrazie węgierka. Wyraz ten można poprawnie zapisać małą literą, jeśli mamy na myśli smaczne ciemnofioletowe owoce, natomiast mieszkanka Węgier – Węgierka – miałaby prawo obrazić się, gdybyśmy pisząc o niej, użyli małej litery. Cztery panie, które popełniły najmniej błędów w tekście, otrzymały tytuły Tyczyńskich Mistrzów Ortografii. Są to: Leokadia Domino, Wioletta Dziepak, Agnieszka Szymkowicz i Wiesława Zawiło.

Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, której sprzyjała relaksacyjna muzyka w tle. Panie zgodnie stwierdziły, że zabawa ortograficzna, którą zaproponowała swoim czytelnikom nasza biblioteka, to świetna inicjatywa i już dziś potwierdzają swój udział w kolejnej edycji dyktanda.

Pliki do pobrania:

Sponsorzy