Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem

Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem
2018-06-19

5.06.2018 w Filii Biblioteki Publicznej w Hermanowej odbyło się - w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki - spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas od 2 do 4 ze Szkoły Podstawowej w Hermanowej oraz dzieci należące do dziecięcego DKK działającego przy bibliotece.

 

Tomasz Samojlik jest naukowcem pracującym w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Tematem jego badań są dzieje Puszczy Białowieskiej i wpływ człowieka na Puszczę w ciągu wieków. Jest on autorem wielu publikacji naukowych, ale także autorem książek i komiksów dla dzieci o tematyce przyrodniczej. Zajmuje się on również tworzeniem ilustracji do książek innych autorów. W jego pisarskim dorobku znalazła się seria o Żubrze Pompiku, która została przeniesiona na ekran w formie serialu animowanego dla najmłodszych. Niejako kontynuacją jest Żubr Pompik. Wyprawy, czyli wędrówki małego żubrzyka po Polskich Parkach Narodowych. Innymi  książkami pana Tomasza są np. „Ambaras”, „O rety! Przyroda” czy „Pikotek chce być odkryty”. Ulubioną formą literacką Tomasza Samojlika jest komiks, który kreśli samodzielnie np. „Bartnik Ignac i skarb puszczy”, „Ostatni żubr” czy „Ryjówka przeznaczenia” lub wspólnie z Andrzejem Wajrakiem np. „Umarły Las” oraz „Kłusownicy”, wydane w tomie „Obłęd Hegemona” (kontynuacja komiksu Kajko i Kokosz). Książki T. Samojlika są wydawane również poza granicami naszego państwa i tłumaczone np. na j. angielski, rosyjski czy koreański.

 

W czasie spotkania autor zdradził nam, że najbardziej „polska” z jego książek „O rety! Przyroda” jest najchętniej tłumaczona na obce języki z pośród wszystkich jego pozycji. Dzieci miały wiele pytań do pisarza, który chętnie udzielał odpowiedzi. Po spotkaniu uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie czy też poprosić o autograf.

Sponsorzy