Od września ruszamy z projektem "Mała książka - wielki człowiek"

Od września ruszamy z projektem "Mała książka - wielki człowiek"
2018-07-25

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Tyczynie informuje rodziców i opiekunów dzieci trzyletnich, że od września br. realizujemy projekt w ramach kampanii społecznej prowadzonej przez Instytut Książki. Działaniami w ramach zadania zostaną objęte trzylatki.

 

Jak to będzie działać?

Każdy Mały Czytelnik, który począwszy od września br. odwiedzi MiGBP w Tyczynie wraz z rodzicem lub opiekunem i zapisze się do biblioteki, otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, czyli: książkę pt. „Pierwsze wiersze dla…”, poradnik dla rodziców „Książką połączenie, czyli o roli czytania w życiu dziecka” oraz Kartę Małego Czytelnika z miejscem na 10 naklejek. Naklejkę na Kartę otrzyma dziecko każdorazowo, gdy odwiedzi bibliotekę i wypożyczy przynajmniej jedną książeczkę z księgozbioru dziecięcego. Mały Czytelnik, który zbierze 10 naklejek, otrzyma specjalny dyplom… i zabawa rozpoczyna się na nowo.

 

Co daje czytanie dziecku trzyletniemu?

Wbrew pozorom – bardzo wiele. Przytoczę tu kilka zalet głośnego czytania, jakie zawarto na stronie internetowej kampanii (www.wielki-czlowiek.pl). Czytanie dziecku trzyletniemu (i starszemu):

buduje więź emocjonalną, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i bliskości, usprawnia koordynację wzrokowo-słuchową, uczy myślenia przyczynowo-skutkowego, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków, wspomaga rozwój mowy (dziecko przyswaja intonację i melodię języka), uspokajania, wzmacnia poczucie przynależności do rodziny, dostarcza podstawowej wiedzy o otaczającym świecie (np. ludziach i przedmiotach), przekazuje wzorce osobowe, uczy wyrażać własne potrzeby i oczekiwania wobec innych, jest dobrym pretekstem do rozmowy z dzieckiem.

 

Jeśli jednak, Drodzy Rodzice, nie przekonują Was powyższe zalety głośnego czytania, to z pewnością przyznacie, że spędzenie z dzieckiem po dniu pełnym pracy tych 15-20 minut w pozycji siedzącej (lub leżącej), kiedy od dorosłych wymaga się tylko czytania (bo kartki może przewracać dziecko) jest kuszącą perspektywą, prawda?

 

Zapraszamy do odwiedzin naszych placówek bibliotecznych. Niech naszym wspólnym przesłaniem będzie hasło: „Od trzeciego roku bez książeczki ani kroku”.

Sponsorzy