Renata Czarnecka: „Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta”

Renata Czarnecka: „Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta”
2021-06-02

W ostatni czwartek czerwca br., pod prawie rocznej przerwie, odbyło się spotkanie DKK w Tyczynie. Tym razem w 6-osobowym gronie rozmawiałyśmy o książce Renaty Czarneckiej pt. „Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta”. Autorka przedstawiła literacki obraz miłości króla Zygmunta Augusta do Barbary Giżanki – łudząco podobnej do małżonki króla, jego wielkiej miłości Barbary Radziwiłłówny. Książka prezentuje prawdopodobny przebieg romansu króla, któremu Barbarę przedstawił jego pokojowiec Mikołaj Mniszech.

Powieść ukazuje także ciekawe tło obyczajowe Rzeczpospolitej drugiej połowy XVI wieku czy sieć intryg wśród zaufanych króla.

Podczas czytania odniosłyśmy wrażenie, że król został ukazany w książce jako starzec, mimo że w czasie opisywanych wydarzeń miał około 50 lat. Być może tajemnicza choroba, która odbierała mu zdrowie, wpływała także na odbiór jego osoby wśród poddanych. Pojawiła się także myśl, jak potoczyłyby się losy naszych władców, gdyby, na przykład, medycyna była na takim poziomie jak dziś?

Sponsorzy