Spotkanie autorskie z Magdaleną Zimny-Louis

Spotkanie autorskie z Magdaleną Zimny-Louis
2018-04-26

25.04.2018 r. w MiGBP w Tyczynie odbyło się – w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki - spotkanie autorskie z Magdaleną Zimny-Louis. W kameralnym gronie rozmawialiśmy z rzeszowską pisarką, która ponad 20 lat spędziła na emigracji.

Pani Louis bardzo ciekawie i z pasją opowiadała o swoich książkach, których do tej pory wydała pięć. Podczas spotkania najwięcej słów padło o jej najnowszym wydawnictwie pt. „Chcę wierzyć w waszą niewinność” oraz o powieści „Zaginione”, którą poznały klubowiczki DKK w Tyczynie. Ten wyjątkowy wieczór był wspólną dla autorki i uczestników spotkania podróżą sentymentalną do Rzeszowa lat 80., który został bardzo ciekawie opisany przez M. Louis właśnie w książce „Zaginione”. Pani Magda opowiedziała uczestnikom o tym, jak doszło do napisania tej powieści, która powstała z fascynacji Armenią, jej historią i zabytkami.

Autorka wiele miejsca poświęciła również na opowieści o pracy tłumacza w brytyjskim wymiarze sprawiedliwości, dzięki której powstała jej najnowsza książka. Pani Louis przyznała, że zajęcie to – bardzo trudne emocjonalnie, wymagające odporności psychicznej – zmieniło jej postrzeganie świata i ludzi.

Magda Louis zdradziła nam także, że nie ma ulubionego miejsca, w którym pisze, ale woli robić to w godzinach dopołudniowych.  Utożsamia się ze słowami wypowiedzianymi przez jedną z bohaterek swojej książki, że „powinno się poczekać z debiutem wydawniczym, zanim naprawdę ma się coś do powiedzenia światu”, co nie oznacza, że młodzi ludzie nie powinni pisać. Uważa również, że w dzisiejszym świecie nie ma nic wyjątkowego w pisaniu, ponieważ wydawnictwa wydają wszystko, co się da i czytelnikowi jest bardzo trudno ocenić, czy książka, po którą sięga, jest warta swej ceny.

Po książki Magdy Louis na pewno warto sięgnąć, a jej najnowsze wydawnictwo można było kupić podczas środowego spotkania w Tyczynie.

 

***

Magdalena Zimny-Louis urodziła się w Rzeszowie, jest absolwentką I LO w Rzeszowie, następnie wyjechała na dwa lata do USA kontynuować edukację. Po powrocie i 4-letnim pobycie w Polsce wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie prowadziła klub żużlowy w Ipswich, potem pracowała jako tłumacz dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Zanim została pisarką, była dziennikarzem pisującym do czasopism takich jak m.in. „Tygodnik Żużlowy”, „Speedway Star”. W 2005 r. w ogólnopolskim konkursie „Pisz do Pilcha” jej opowiadanie pt. „Studnia” zostało przez Pilcha wybrane spośród 3 tysięcy nadesłanych i ukazało się drukiem. W 2014 r. autorka została przyjęta do Związku Literatów Polskich.

Po ponad 20 latach na emigracji wróciła na stałe do Polski, mieszka w Rzeszowie. Obecnie jest felietonistką w podkarpackim dwumiesięczniku „VIP Biznes i Styl”, organizuje Świąteczne targi Książki oraz Ogólnopolski konkurs na Opowiadanie „Zaloguj się na Kresach”. Prowadzi także swój autorski kurs „Warsztaty kreatywnego pisania”.

 

Wydała pięć książek (wszystkie można wypożyczyć w naszej bibliotece):

„Ślady hamowania” (2011, książka nagrodzona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Świat kobiety”)

„Pola” (2012, zdobyła nagrodę główną czytelniczek na Festiwalu Literatury „Pióro i Pazur”)

„Kilka przypadków szczęśliwych” (2014, nagrodzona „Złotym piórem” przez ZLP oraz nagrodą główną jury na Festiwalu Literatury Kobiet „Pióro i pazur”)

„Zaginione” (2016)

„Chcę wierzyć w waszą niewinność” (2018)

Sponsorzy