Wakacje z biblioteką

Wakacje z biblioteką
2023-06-16

Wakacje to czas fantastycznych przygód. Choć nie wszyscy z Was wyjeżdżają w góry czy nad morze, to nic straconego! W Tyczynie też czeka na Was moc atrakcji, bo biblioteka z myślą o dzieciach i młodzieży (7-12 lat) przygotowała ofertę wakacyjną, w której z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. A co najlepsze - wszystkie zajęcia są bezpłatne!

 

Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i czwartek lipca w godz. 10-12.

 

• Na pierwszych zajęciach bawiliśmy się w ogrodników, sadząc las w szkle. Uczyliśmy się  tego, jakie podłoże wybrać, jak podlewać sadzone roślinki i dlaczego tak ważny jest kermazyt. Nasze kompozycje wyszły wspaniale, co można zobaczyć na zdjęciach.

 

• Podczas drugiego spotkania tworzyliśmy karty kamishibai do bajki o powstaniu Tyczyna. Młodzi artyści pracowali w grupach i tak naprawdę dopiero pod koniec spotkania mogli ocenić efekty swoich prac i przekonać się, że każda karta (a było ich 8) była bardzo ważna. Później karty zostały ułożone i odczytane jak w teatrzyku kamishibai. Prace wyszły wspaniale. Karty powstały na podstawie bajki napisanej w 2007 r. przez Olę Kustrę, uczennicę kl. 6 SP w Tyczynie.

 

• W czasie kolejnych zajęć budowaliśmy zamki dla księżniczek i książąt. W ruch poszły pudełka tekturowe, nożyczki, klej, kredki, farby. Pomysłowości dzieci nie było końca. Zaokrąglone okna, baszty, mury obronne, a nawet zwodzony most – to tylko niektóre elementy zamku, które uczestnicy wykorzystali w swoich budowlach. Każdy z zamków to jedyna i niepowtarzalna twierdza.

 

• Podczas warsztatów kulinarnych młodzi uczestnicy wcielili się w role kucharzy. Wspólnymi siłami, wymieniając się pomysłami, wykonaliśmy sałatkę z kapusty pekińskiej, owocowe szaszłyki i kanapeczki z krakersów z warzywnymi dodatkami. Ważne było, by po skończonej pracy doprowadzić miejsce pracy do czystości, udekorować stoliki  obrusem i serwetkami oraz przygotować dla wszystkich talerzyki i sztućce. Dopiero wtedy mogliśmy wspólnie rozpocząć ucztowanie i spróbować wszystkich smakołyków. Jedna z uczestniczek obchodziła w tym dniu swoje urodziny, więc mieliśmy podwójną okazję, by poświętować. Podczas spotkania rozmawialiśmy o ulubionych potrawach, o pierwszych daniach, jakie udało nam się wykonać samodzielnie oraz o tym, co najbardziej lubimy jeść i dlaczego tak ważne dla naszego zdrowia są warzywa i owoce. Wszyscy dorośli, którzy przyszli odebrać młodych uczestników po skończonych zajęciach, mogli spróbować przekąsek wykonanych przez dzieci. To były bardzo udane, smaczne i kolorowe zajęcia.

 

Robimy przewodnik o tym, co  w naszym mieście dobre do smakowania i do obejrzenia – pod takim hasłem upłynęły nam wtorkowe wakacyjne zajęcia z dziećmi. Zadaniem młodych uczestników było wykonanie z przygotowanych materiałów mini przewodników po gminie Tyczyn. Dzieci opracowały foldery, w których zaprezentowały najważniejsze zabytki i najciekawsze miejsca godne odwiedzenia w każdej miejscowości naszej gminy. Powstały także broszurki, z których możemy się dowiedzieć, gdzie w Tyczynie można zjeść np. smaczne lody lub domowy obiad. Uczestnicy wykazali się pomysłowością, a dzięki współpracy powstały bardzo ciekawe prace prezentujące miejsca, które warto odwiedzić w gminie Tyczyn.

 

Ciekawe historie zwierząt to tytuł kolejnego spotkania (20.07), które poświęciliśmy opowieściom o zwierzętach. Nie mogło w nich zabraknąć historii o niedźwiedzich żołnierzach Wojtku i Baśce Murmańskiej z Twierdzy Modlin, o psich bohaterach z książek Barbary Gawryluk i Renaty Piątkowskiej, a także opowieści o psach Dżoku i Lampo. Uczestnicy zajęć opowiadali też o swoich pupilach i wykonywali prace plastyczne.

 

• Przedostatnie zajęcia wakacyjne w bibliotece upłynęły pod znakiem Egzotycznej uczty, czyli warsztatów kulinarnych, które cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci. Tym razem wykonaliśmy dania z tropikalnych owoców, jak pomarańcze na ostro, kokosowy twarożek z ogórkiem i sałatkę owocową. Chętni mogli także przyozdobić kawałki arbuza. Mieszanina smaków i niestandardowe połączenie przypraw oraz warzyw i owoców dały bardzo smaczny i nieszablonowy efekt, którzy przy okazji był też bardzo kolorowy. Po zakończonej pracy obowiązkowym punktem było oczywiście porządkowanie miejsca pracy, dekorowanie potraw i zaproszenie dorosłych, którzy przychodzili odbierać dzieci po zajęciach, na degustację. To było bardzo smakowite i pachnące spotkanie kulinarne.

 

 

Sponsorzy

More hints replica watches china.you can try these out https://www.careedit.com/.website link replica watches.check out the post right here www.watchreplica.cn.inexpensive https://www.rolexeconomico.com/.check my site replica watches.look at these guys best replica watch site 2022.visit https://richardmille.casa.why not try these out quality replica watch.Lady knockoff watches.many perfect rolex.successful feeling https://www.bankingwatches.com.check it out noob factory.check my source replica breitling.Clicking Here https://www.traveltagheuer.com/.check my reference franck muller replica.read this post here showhublot.visit their website drugstorewatches.official site tag heuer replica.go to my site https://www.loansbreitling.com/.