Tydzień Bibliotek za nami...

Tydzień Bibliotek za nami...
2022-05-19

Tegoroczny Tydzień Bibliotek w gminie Tyczyn obfitował w wiele wydarzeń skierowanych do naszych czytelników. Prawie 500 osób - zarówno dzieci jak i dorosłych - mogło skorzystać z zaplanowanych przez bibliotekarzy w okresie 9-13.05 br. inicjatywach czytelniczo-kulturalnych, których celem była m.in. promocja czytelnictwa i bibliotek. Było nam niezwykle miło zobaczyć się w tym czasie z naszymi użytkownikami po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

 

MiGBP w Tyczynie

 

Niezbędnik Małego Patrioty. Co roku końcem kwietnia biblioteka organizuje zajęcia edukacyjno-patriotyczne związane z majowymi świętami. W tym roku odwiedzili nas uczniowie z klas I–III SP w Tyczynie. Spotkania rozpoczynały się od prezentacji multimedialnej pt. Niezbędnik Małego Patrioty. Następnie dzieci z klasy I robiły patriotyczne serduszka, które mogły zabrać do domu. Starsi uczniowie rozwiązywali quizy i krzyżówki związane z naszym krajem i jego historią.

Podczas takich spotkań staramy się przybliżyć dzieciom symbole narodowe i ich znaczenie. Tłumaczymy najmłodszym, dlaczego powinni szanować język ojczysty, kulturę i tradycję.

W trakcie zajęć dzieci poznały znaczenie słów patriota i bohater oraz zastanawiały się, czy same mogą być bohaterami. A współczesny bohater to ktoś, kto zna symbole narodowe, pomaga słabszym, dba o środowisko i rozwija swoje zainteresowania.

 

Witamy w bibliotece. W maju naszą placówkę odwiedziły dzieci z przedszkola Maluszkowo. Najmłodsi mogli zobaczyć, jak wygląda Oddział dla Dzieci naszej biblioteki i zapoznać się z księgozbiorem. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, żeby zostać czytelnikiem i ile książek można wypożyczyć do domu. Rozmawialiśmy też o Prośbach, jakie mają do dzieci książeczki oraz o tym, jak ważne jest, by czytając książki, mieć czyste ręce i używać zakładek. Maluszki dowiedziały się też, że książki nie lubią, gdy ktoś wyrywa z nich kartki lub po nich pisze. Później maluszki mogły się pobawić w Kąciku Malucha, w którym znajdują się puzzle, zabawki i książeczki - jest to miejsce, w którym każdy przedszkolak może miło spędzić wolny czas.

Fot1 – Z maluszkami rozmawiamy o Prośbach książeczek

 

Od książki do zakładki. Podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek odwiedzili nas uczniowie z klas 1-3 z SP w Tyczynie. Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. Jak powstała książka?, poznały etapy powstawania pisma najpierw na tabliczkach glinianych, a później na papirusie. Odgadywały także zawody związane z powstawaniem książki, wymieniały jej elementy i etapy powstawania. Podczas spotkań rozmawialiśmy także o tym, czym zajmuje się pisarz, ilustrator i drukarz. Podsumowaniem naszego spotkania były własnoręcznie wykonane zakładki do książek.

 

W Tyczynie w zajęciach bibliotecznych wzięło udział ponad 250 uczniów. Serdecznie dziękujemy wychowawczyniom klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Tyczynie: Anicie Dobrowolskiej, Katarzynie Konkol, Karolinie Krok, Jadwidze Płodzień, Annie Pondo, Bernadetcie Prędkiej za odwiedziny i zapraszamy na kolejne zajęcia.

 

Plenerowa wystawa starej fotografii

 

 

Filia Borek Stary

 

Tydzień Bibliotek w Borku Starym połączyliśmy z obchodami święta uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji w bibliotece odbyły się warsztaty dla dzieci z przedszkola i zerówki z miejscowej szkoły. Tematem spotkania była historia pisma. Na zajęciach skupiliśmy się na piktogramach i współczesnych po nich pozostałościach, do których należą m.in. emotikonki (co ciekawe - są już pierwsze lektury wydawane tym pismem!), znaki drogowe oraz… godło narodowe. Podczas warsztatów najmłodsi zgadywali także znaczenie poszczególnych symboli używanych w dzisiejszym świecie, a na koniec mieli możliwość uczestniczenia w niezwykłym teatrzyku kamishibai, w którym tym razem obejrzeli i wysłuchali legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Ostatnim zadaniem dzieci było odszukanie w tej ciekawej legendzie symbolu, który jest związany z Polską.

Filia Hermanowa

 

Z okazji Tygodnia Bibliotek do biblioteki zaprosiliśmy uczniów klasy pierwszej, aby oficjalnie włączyć ich do grona czytelników naszej placówki. Dzieci perfekcyjnie poradziły sobie ze znajomością postaci z bajek oraz przypomniały sobie, jak należy obchodzić się z książeczkami. Na koniec spotkania odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na czytelnika. Pierwszaki otrzymały dyplomy oraz drobne upominki.

Uśmiechnięte Strofy to hasło kolejnych zajęć, które zorganizowaliśmy wspólnie z miejscowym Domem Ludowym. Rzeczywiście uśmiech towarzyszył nam przez całe popołudnie. Najpierw odbyły się  warsztaty plastyczne pod okiem Dominiki Surmacz, podczas których uczestnicy wykonali zabawne zakładki do książek, po czym udali się do biblioteki na dalszą część atrakcji. Dzieci przeczytały przygotowane przez siebie śmieszne wierszyki, następnie wysłuchały opowiadania o tym, czy warto czynić dobro i bronić słabszych. Na tej podstawie odbyła się krótka dyskusja. Uczestnicy przedstawiali ciekawe przykłady wzięte z życia. Największą atrakcją zajęć okazały się wystrzałowe kalambury. Było głośno i wesoło.

Obchody Tygodnia Bibliotek zwieńczyliśmy spotkaniem Dyskusyjnego Klubu Książki. Skorzystaliśmy z pięknej pogody i zorganizowaliśmy je w plenerze. Przy własnoręcznie upieczonych kiełbaskach i przekąskach uczestnicy podzielili się fabułą i recenzjami swoich ostatnich odkryć książkowych. Zyskaliśmy nawet nowego czworonożnego członka DKK.

Wszystkie spotkania z naszymi młodymi czytelnikami okazały się bardzo udane. Z pewnością będziemy organizować kolejne zajęcia w ciągu roku, w oczekiwaniu na przyszłoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

 

Filia Kielnarowa

 

Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy od spotkania z naszymi najmłodszymi czytelnikami – przedszkolakami z miejscowej szkoły. Maluszki pierwszy raz gościły w bibliotece, dlatego opowiedzieliśmy sobie o bibliotece, książeczkach i o tym, jak należy z nich korzystać. Dzieci wysłuchały bajeczki pt. Kicia Kocia - jaki to zawód? oraz opowiadania pt. Królowa Pszczół przedstawionego w formie teatrzyku kamishibai. Na zakończenie najmłodsi mogli samodzielnie wybrać i obejrzeć książeczki, które przypadły im do gustu.

Kolejną atrakcją tego wyjątkowego tygodnia było spotkanie dzieci z zerówki ze strażakami. Prowadzący spotkanie druh Michał bardzo szczegółowo i dokładnie opowiedział dzieciom o tym, czym zajmują się strażacy, jaki sprzęt mają w wyposażeniu i do czego każdy z nich służy. Dzieci mogły przymierzyć kask i wsiąść do wozu strażackiego. Na zakończenie pan strażak zrobił mały pokaz - podpiął do wozu wąż i pokazał, pod jak dużym ciśnieniem strumieniami wody strażacy gaszą pożary.

Tydzień Bibliotek zakończyliśmy pasowaniem na czytelnika uczniów kl. I z SP w Kielnarowej. Na spotkaniu opowiedzieliśmy o bibliotece, o tym, jak należy korzystać z książek z biblioteki. Dzieci wysłuchały wierszy o bibliotece, poznały zasady obowiązujące w naszej placówce, a na zakończenie oczywiście tylko poprawnie odpowiedziały na pytania i zagadki dotyczące biblioteki i książek. Po tym krótkim egzaminie przystąpiliśmy do przyrzeczenia i uroczystego pasowania na czytelnika. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia uczniowie otrzymali książeczki z serii Muminki.

 

Sponsorzy

More hints replica watches china.you can try these out https://www.careedit.com/.website link replica watches.check out the post right here www.watchreplica.cn.inexpensive https://www.rolexeconomico.com/.check my site replica watches.look at these guys best replica watch site 2022.visit https://richardmille.casa.why not try these out quality replica watch.Lady knockoff watches.many perfect rolex.successful feeling https://www.bankingwatches.com.check it out noob factory.check my source replica breitling.Clicking Here https://www.traveltagheuer.com/.check my reference franck muller replica.read this post here showhublot.visit their website drugstorewatches.official site tag heuer replica.go to my site https://www.loansbreitling.com/.